Rozliczenia kosztów dostawy ciepła - przydatne informacje
Koszty utrzymania naszych lokali stale wzrastają. Na część opłat nie mamy bezpośredniego wpływu, natomiast warto wprowadzić w życie zasady, które pozwolą nam oszczędzić tam, gdzie jest to możliwe – czyli przede wszystkim na mediach.
Z uwagi na trwający sezon grzewczy, w tym artykule skupimy się na kosztach ogrzewania. Niezależnie od tego, czy wasz budynek wyposażony jest w węzeł cieplny, czy w kotłownię, a także czy posiadacie w lokalu ciepłomierze, podzielniki ciepła czy też lokal nie jest opomiarowany, większe zużycie ciepła wiąże się z wyższymi kosztami.
Pierwszym ważnym czynnikiem jest utrzymanie w mieszkaniu odpowiedniej temperatury. Przyjmuje się, że optymalna temperatura dla pokoi dziennych to ok. 20°C, dla sypialni - 18°C, a dla łazienki ok. 24°C. Oczywiście jest to również uzależnione od indywidualnych potrzeb, np. gdy jesteśmy przeziębieni lub w mieszkaniu są małe dzieci ta temperatura zapewne będzie odpowiednio wyższa. Niemniej jednak warto pamiętać o wymienionych wyżej zalecanych wartościach, ponieważ zbyt wysoka temperatura w lokalu nie tylko generuje wyższe koszty, ale także może wpływać negatywnie na nasze zdrowie, koncentrację i samopoczucie.
Pamiętajcie również o tym, aby nie zasłaniać grzejników meblami i zasłonami. Znacząco utrudnia to wymianę ciepła. Nawet bardzo gorące grzejniki, nie ogrzeją dobrze lokalu, gdy są zabudowane lub osłonięte. Suszenie prania również nie należy do dobrych praktyk. Grzejnik musi dostarczyć znacznie więcej ciepła, aby odparować wilgoć z tkaniny. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego koniecznie sprawdźcie też, czy grzejnik nie wymaga odpowietrzenia (tutaj przeczytacie więcej na ten temat: https://www.castorama.pl/jak-odpowietrzyc-kaloryfer-i-ile-trwa-odpowietrzanie-kaloryfera-ins-65535.html ).
Częste i krótkie wietrzenie lokalu to kolejny sposób na oszczędności. Wymiana powietrza w mieszkaniu jest bardzo istotna i nie należy z niej rezygnować. Trzeba przy tym jednak pamiętać, aby wcześniej zakręcić grzejniki, a także żeby wietrzenie było raczej krótkie i intensywne (szeroko otwarte okna) – wówczas stracimy znacznie mniej ciepła niż przez lekko uchylone przez kilka godzin okno.
Nie wychładzaj mieszkania. Obniżanie temperatury w lokalu poniżej 15°C stanowi jedynie pozorną oszczędność. Po powrocie do domu i chęci ponownego ogrzania lokalu, pochłonie to znacznie więcej czasu i energii, a co za tym idzie – będzie to większy koszt. Co więcej, w wyziębionym mieszkaniu wzrasta ryzyko powstania zagrzybienia (zwłaszcza w niedogrzanych narożnikach ścian zewnętrznych), czego na pewno byśmy nie chcieli.
Na koniec, zwróćcie również uwagę na pomieszczenia wspólne, których koszt ogrzewania również ponosimy. Czy na klatce schodowej grzejniki na pewno są zakręcone? Czy okno nie zostało otwarte na całą noc? Warto przy okazji sprawdzać to także w pomieszczeniach takich jak suszarnie, czy wózkownie.
Stosując się do powyższych wskazówek mamy naprawdę duży wpływ na racjonalne gospodarowanie ciepłem w budynku.